Codzienne posiłki, przepisy kulinarne

Codzienne posiłki, przepisy kulinarne

Post Świętego Kwadranta nazywany jest Wielkim Postem ze względu na szczególne znaczenie jego ustanowienia. Tradycyjnie Wielki Post i wszystkie usługi zaczynają się nieszpory Pancake (Cheesefare) tygodni. Podczas Nieszporów niedzieli na przebaczenie, gdy istnieje obrzęd rytuał lub całkowite przebaczenie w kościele.

Wielki Post jest ustawione głównie w pamięci czterdzieści dni postu Jezusa Chrystusa, który wkrótce po chrzcie udał się na pustynię i pościł tam (Mat. 4, 2), a także w pamięci czterdzieści dni postu Mojżesza (Wj. 34, 28) i Eliasza ( 3 Kings 19, 8).

Fakt, że post został ustanowiony przez apostołów i trwał czterdzieści dni prawie od początku jego ustanowienia, są dowody z wielkiej starożytności, a sama nazwa “Chetyrereditnitsa” często znajduje się w starożytnych zabytkach pisanych.

Jednak post Świętego Czternastego miesiąca (trwający przez 40 dni) był obserwowany w starożytnym Kościele nie w tym samym czasie. To zależało od nierównomiernych obliczeń dni postu i dni, w których zostało rozwiązane. W kościołach wschodnich istniejący porządek przestrzegania postu został ustanowiony w IV wieku.

Wielki Post składa się z czterdziestodniowego postu (Czternaście miesięcy) i postu Wielkiego Tygodnia “ze względu na zbawcze namiętności” Chrystusa. W dekretach apostolskich o wielkim postu mówi się: “Niech to stanowisko będzie miało miejsce (czwarty miesiąc) przed postami wielkanocnymi (Wielki Tydzień)” (księga 5, rozdział I).

Starożytni chrześcijanie przestrzegali Wielkiego Postu ze szczególnym rygorem, powstrzymując się od picia wody aż do dziewiątego (trzeciego po południu) dnia. Jedzenie było spożywane po dziewiątej godzinie, jedząc chleb i warzywa. Zakazane mięso, mleko, ser, jajka.

Zasady przestrzegania Wielkiego Postu znajdują również odzwierciedlenie w Karcie Kościoła. W pierwszym i Wielkim Tygodniu Kościół prawosławny nakazuje zachować szczególnie surowy post. W poniedziałek i wtorek pierwszego tygodnia przepisuje się najwyższy stopień postu: “Nie dzieje się to w ogóle nie jest właściwe”. Reszta tygodni postu, z wyjątkiem sobót i niedziel, jest sucha. W soboty i niedziele dozwolona jest gotowana żywność z dodatkiem oleju (oleju roślinnego). I tylko w Święto Zwiastowania, jeśli nie jest to w Tygodniu Męki Pańskiej, ryby mogą jeść.

Kościół zdecydowanie potępia naruszenie Postu, ale w duchu miłości i miłosierdzia Bożego, nie narzuca zasady postu w całości na dzieci, chorych, niedołężnych i starszych, nie zrazić ich z udziału w radości komunii i Wielkanocy. Ale wątły organizm jak zdrowe są wymagane podczas Postu czynić dzieła miłości i miłosierdzia, a także na innych stanowiskach, zachować duchową urząd grzechów.

W licznych sticherach i nabożeństwach posługi Świętego Przymierza Kościół wyjaśnia istotę prawdziwego postu jako środka duchowego odrodzenia: czas duchowych osiągnięć, umocnienie samoofiary, zabijanie grzesznych pragnień. Dlatego w hymnach Kościół nazywa Czwartego Święta radosnym czasem postu.

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (2 ratings, average: 5.00 из 5)
Loading...
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

17 − = 7

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: